Membership is composed of faculty (tenure track and non-tenure-track). Elected members are unit representatives and at-large representatives. Ex officio voting members include the chancellor of IUPUI, two members from the Chancellor's Cabinet who hold faculty appointments, and any elected member of the Executive Committee who is not otherwise a member of the council. Ex officio non-voting members include the head of each academic unit located in Indianapolis, school faculty governance leaders, a parliamentarian, the president of the IUPUI Student Assembly, the president of the IUPUI Staff Council (or a representative), members of the University Faculty Council (from IUPUI), and a representative from the IUPUI Senior Academy.
Term limits are two years; however, members can serve two consecutive two-year terms. Term limits are expressed by (Month/Year).
Voting Members
Officers - 3 Positions
Chancellor of IUPUI: Latha Ramchand (6/24)
President of the IUPUI Faculty: Philip Goff (Liberal Arts) (6/24)
Vice President of the IUPUI Faculty: Willie Miller (University Library) (6/24)
Ex Officio - IUPUI Administration - 2 Positions
Interim Executive Vice Chancellor and Chief Academic Officer: Jay Gladden
Dean, IUPUI Graduate School: Janice Blum
Faculty Council Executive Committee - 10 Elected Positions
Tenure-Track Representative (6/25): Andrea Copeland (Informatics, Computing, and Engineering)
Tenure-Track Representative (6/24): Lindsey Mayo (Medicine)
Tenure-Track Representative (6/24): William Potter (Herron)
Tenure-Track Representative (6/25): Deborah Stiffler (Nursing)
Tenure-Track Representative (6/24): Tom Stucky (O'Neill School)
Tenure-Track Representative (6/24): Jeff Watt (Science)
Tenure-Track Representative (6/25): Brenden Maxcy (Education)
Non-Tenure-Track Representative (6/24): Brenda Blacklock (Science)
Non-Tenure-Track Representative (6/25): Monica Medina (Education)
Non-Tenure-Track Representative (6/25): Lisa Angermeier (Health/Human Sciences)
Members Elected to Represent Academic Units - 40 Elected Positions
Richard A. Fairbanks School of Public Health 6/24: Billy Fadel | Lilly Family School of Philanthropy 6/23: Shariq Siddiqui |
IUPU Columbus 6/24: Kevin Jones | School of Dentistry 6/24: Twyla Rader |
Kelley School of Business 6/25: Elizabeth Malatestinic | School of Health and Human Sciences 6/25: Niki Munk |
Robert H. McKinney School of Law 6/24: Miriam Murphy | School of Nursing 6/24: Kristin LeVoy |
School of Education 6/24: Thu Suong Thi Nguyen | School of Social Work 6/24: Wayne Hawk |
Luddy School of Informatics, Computing, and Engineering 6/25: Nicole Van Andel | School of Science 6/24: Ben Boukai 6/24: Kathy Marrs 6/24: Robert Yost |
Paul H. O'Neill School of Public and Environmental Affairs 6/25: Lauren Magee | |
University Library 6/24: Angela White | School of Medicine 6/24: Cole Beeler 6/25: Brad Bohnstedt 6/24: Arupratan Das 6/24: Matthew Holley 6/24: Americo Harry Lopez-Yglesias 6/25: Ashley Inman 6/25: Chris Jackman 6/25: Matthew Landman 6/24: Joshua Mangum 6/24: Timothy Masterson 6/24: Kristine Mosier 6/25: Anna Pendrey 6/25: Manasa Reddy 6/25: Rebecca Rose 6/24: Joshua Roth 6/24: Tasneem Sharma 6/24: Yar Luan Yeap |
School of Engineering and Technology 6/25: Zina Bin Miled 6/24: Maher Rizkalla | |
School of Liberal Arts 6/25: Joseph Tucker Edmonds 6/24: Tom Davis 6/24: Les Etienne | |
Herron School of Art and Design 6/25: Uranchimeg "Orna" Tsultem | |
IU Fort Wayne 6/25: Adaline Cunningham |
Members Elected At-Large to Represent the Faculty Body - 60 Elected Positions
6/25: Peter Altenburger (Health and Human Sciences) | 6/24: Zachary Adams (Medicine) |
6/25: Amrou Awaysheh (Business) | 6/24: Fredrik Andersson (O'Neill) |
6/25: Emily Beckman (Liberal Arts) | 6/24: Cheryl Armstrong (Health and Human Sciences) |
6/25: Teri Belecky-Adams (Science) | 6/24: Tina Baich (University Library) |
6/25: Michael Bushey (Medicine) | 6/24: Nicolas Berbari (Science) |
6/25: Cornelius de Waal (Liberal Arts) | 6/24: Ashay Bhatwadekar (Medicine) |
6/25: Jason Doles (Medicine) | 6/24: Olguta Buse (Science) |
6/25: Stephen Fox (Liberal Arts) | 6/24: Subir Chakrabarti (Liberal Arts) |
6/25: Sylvia Frazier-Bowers (Dentistry) | 6/24: Erica Clinkenbeard (Medicine) |
6/25: Dominique Galli (Dentistry) | 6/24: Ted Cummins (Science) |
6/25: Julie Ji (Engineering and Technology) | 6/24: Sasha Fedorikhin (Business) |
6/25: Daniel Johnson (Liberal Arts) | 6/24: Andy Gavrin (Science) |
6/25: Nikki Johnson (University Library) | 6/24: Cleveland Hayes (Education) |
6/25: Joan Kowolik (Dentistry) | 6/24: Muhammad Idrees (Medicine) |
6/25: Brian Krohn (Health and Human Sciences) | 6/24: Miyeon Jung (Nursing) |
6/25: Chien-Chi Lin (Engineering and Technology) | 6/24: Jason Kelly (Liberal Arts) |
6/25: Katharine Macy (University Library) | 6/24: Daniella Kostroun (Liberal Arts) |
6/25: William Mello (Social Work) | 6/24: Debomoy Lahiri (Medicine) |
6/25: Wendy Morrison (Liberal Arts) | 6/24: Jingmei Lin (Medicine) |
6/25: Elizabeth Nelson (Liberal Arts) | 6/24: Catherine Macris (Science) |
6/25: Kathy Newell (Medicine) | 6/24: Robert Minto (Science) |
6/25: Jere Odell (University Library) | 6/24: Bethany Neal-Beliveau (Science) |
6/25: Ishaq Omar (Medicine) | 6/24: Christine Picard (Science) |
6/25: Jim Scheurich (Education) | 6/24: Carol Shieh (Nursing) |
6/25: John Schild (Engineering and Technology) | 6/24: Teresa Sosa (Education) |
6/25: Andrew Templin (Medicine) | 6/24: Armando Soto-Rojas (Dentistry) |
6/25: Thomas Upton (Liberal Arts) | 6/24: Susan Storey (Nursing) |
6/25: Huidan "Whitney" Yu (Engineering and Technology) | 6/24: Rosa Tezanos-Pinto (Liberal Arts) |
6/25: Vacant | 6/24: Jane von Gaudecker (Nursing) |
6/25: Vacant | 6/24: Clark Wells (Medicine) |
Non-Voting Ex Officio Members
Officers
Parliamentarian: Benjamin Keele (Law Library)
Academic Unit Heads - 21 Positions
Division of Undergraduate Education | Christina Downey |
Richard A. Fairbanks School of Public Health-Indianapolis | Paul Halverson |
IU Fort Wayne | Deborah Garrison |
IUPU Columbus | Reinhold Hill |
Herron School of Art and Design | Greg Hull |
IUPUI Honors College | Kristy Sheeler |
Kelley School of Business-Indianapolis | Julie Magid |
Lilly Family School of Philanthropy | Amir Pasic |
Paul H. O'Neill School of Public and Environmental Affairs | Jeremy Carter |
Robert H. McKinney School of Law-Indianapolis | Karen Bravo |
School of Dentistry | Carol Anne Murdoch-Kinch |
School of Education-Indianapolis | Tambra Jackson |
School of Engineering and Technology | Joseph Wallace (Interim) |
School of Health and Human Sciences | Rafael Bahamonde |
Luddy School of Informatics, Computing, and Engineering | Davide Bolchini |
School of Liberal Arts | Tamela Eitle |
School of Medicine | Jay Hess |
School of Nursing | Robin Newhouse |
School of Science | John DiTusa |
School of Social Work | Jeffry Thigpen (Interim) |
University Library | Kristi Palmer |
University Faculty Council - IUPUI Representatives - 12 Elected Positions
*Indicates Member of UFC Executive Committee
**Indicates Non-Tenure-Track Members
6/25: Deanna Barthlow (Science)**
6/24: Zina Ben Miled (Engineering and Technology)
6/25: Kevin Jones (IUPUC)*
6/24: Kathleen King-Thorius (Education)
6/25: Brendan Maxcy (Education)
6/24: Monica Medina (Education)**
6/25: Megan Palmer (Medicine)
6/25: Rodrigo Perez (Science)
6/25: Denise Slayback-Barry (Science)**
6/24: Tom Stucky (O'Neill School)*
6/24: L. Jack Windsor (Dentistry)
Organizations
Senior Academy Representative: Marianne Wokeck
Liaison to Staff Council: Lisa Angermeier
Staff Council President: Heather Staggs (Interim)
Undergraduate Student Government: Jaideep Kakar
Graduate Student Organization: Megan Hillier-Geisler
Elected Unit Representatives
Division of Undergraduate Education Representative: Elizabeth Wager (6/24)
IUPUI Honors College: Linsey Billing (6/24)*
*Spring alternate: Kathy Visovatti Weaver
Faculty Governance Leaders
Fairbanks School of Public Health | Billy Fadel |
Herron School of Art and Design | Youngbok Hong |
IU Fort Wayne | Tom Foley |
IUPU Columbus | Luke Jacobus |
Kelley School of Business | Steve Jones |
Lilly Family School of Philanthropy | Sara Konrath |
Robert H. McKinney School of Law | Max Huffman |
Paul H. O'Neill School of Public and Environmental Affairs | Peter Federman |
School of Dentistry | Ygal Ehrlich |
School of Education | Teresa Sosa |
School of Engineering and Technology | TBD |
School of Health and Human Science | Amy Vaughan |
Luddy School of Informatics, Computing, and Engineering | Francisco Cafaro |
School of Liberal Arts | Jennifer Guiliano |
School of Medicine | Yar Luan Yeap |
School of Nursing | Deanna Reising |
School of Science | Maxim Yattselev |
School of Social Work | Joseph Varga |
University Libraries | Gary Maixner |